Založ si blog

Deväťročný hriešnik

„Tetaaa a Vy viete čo sa stalooo?“ Čiastočne zmierená s týmto, realitu pomenúvajúcim oslovením som sa otočila na dvoch deväťročných spolužiakov môjho staršieho syna. Sedeli u mňa v obývačke a čakali na mojich výrastkov, ktorí ešte nedorazili z nejakého krúžku. „Nie, neviem, čo máte na mysli chlapci?“ opýtala som sa trochu nezúčastnene, aby som ich nevyplašila od zdelenia možno tajnej informácie. „Nooo, že v našej škole bola polícia, lebo náš spolužiak Marek založil na Fejsbúku skupinu „Neznášam cigánov“ a tiež „Neznášam školu“. Trochu neveriacky som zodvihla obočie, ale nechala som ich rozprávať ďalej. „No prišli takí dvaja policajti a boli za riaditeľkou a potom aj za Marekom. On to založil, ale potom to zrušil a asi sa mu to nepodarilo. A hovorili…“, vysvetľoval mi dychtivo ďalej, „že to nemôže také robiť, lebo jeho rodičia by z toho mohli mať problém, lebo viete čo to je teta?“, vyvalili sa na mňa z gauča štyri veľké oči mojich malých hostí. Zmohla som sa na „eee“. „Lebo to je rasizmus!“, poučil ma jeden z nich a druhý mu pritakával „Hej rasizmus, som si nevedel spomenúť na to slovo.“

V tom momente som zlapala po dychu a uvažovala o celej tej situácii ad absurdum. Tak policajti si dali tú námahu, aby prišli osobne za malým „administrátorom“ skupiny na Facebooku, ktorá nesie rasistický názov. Aha, koniec demokracie. Dobre. Druhý bod: Jeho rodičia by mohli mať z toho problém. Jeho rodičia podľa mňa v živote pred deväťročným deckom neotvorili rómsku otázku, lebo jednoduchšie je zodpovedať na otázku, či bola skôr sliepka alebo vajce. Ale vďaka kvantu informácií z každej strany sa musia naše deti potýkať s náročnými témami už v tak útlom veku, kedy si ani poriadne nedokážu zapamätať názov „hriechu“, ktorý spáchali. Bod 3: Deväťročné dieťa vytvorilo skupinu na Facebooku….opakovala som si to už so smiechom po deviaty krát. A my im ideme dávať štvorky za to, že nevedia, kadiaľ preteká Torysa.

Ale tá najdôležitejšia pointa je, že naše deti už v tomto útlom veku ktosi vychováva tak, aby mu bolo jasné, že cigán je tvor chránený zákonom, štátom, políciou, sociálnym systémom i demokraciou, pretože sme mu dali do rúk zbraň s názvom RASIZMUS. Je pritom úplne jedno, či je to plne adaptovaná súčasť komunity, ktorá rešpektuje systém a jeho pravidlá, vytvára hodnoty, dosahuje vzdelanie a je prínosom pre spoločnosť, alebo je to ich zapáchajúci rovesník, ktorý školu zvnútra nikdy nevidel a s acetónom vo vrecku od mlieka sa poneviera s obdobne vyzerajúcou, akurát staršou svorkou po uliciach. Hlavne, že je chránený čarovným zaklínadlom „rasizmus“. A tak sa o ňom nesmieš škaredo vyjadrovať, škaredo naňho pozerať, ukazovať naňho prstom, alebo komukoľvek povedať, že ho nemáš rád. Nesmieš ho nemať rád….mohla by na záver rozprávky dokončiť pred triedou pani učiteľka vysvetľujúca význam nového slova…

A to som skutočne až do dnešného dňa naivne verila, že moje deti si budú vytvárať individuálne postoje k ľudstvu a že sa sami rozhodnú, či budú, alebo nebudú akceptovať správanie ktoréhokoľvek belocha, Číňana, Róma, Poliaka, Maďara, alebo trebárs svoju ryšavú matku…

Koniec-koncov, my hrdzavovlasí sme tiež poriadna menšina.

PS: Ešte stále sa pred deťmi tvárim, že Facebook neexistuje. Možno im to Marek ešte nestihol povedať…

PS 2: Zaujímalo by ma, ktorá z tých dvoch Marekových skupín mala viac členov….

Môže mať Trójsky kôň IQ hojdacieho koňa?

14.01.2012

Tí, ktorí ma poznáte viete, že s blížiacimi sa voľbami narastá moje občianske politické vzrušenie a nadšenie pre predvolebný marketing, ktorým sa ešte stále ani zďaleka nepribližujeme viac »

Devätnásťročná „nemravnica“

01.01.2012

Nik nemá také veľkolepé oslavy ako ona. Jej otcovia jej vybrali parádny dátum narodenia, rovno prvý Január. A tak, so salvami ohňostrojov v každom meste je spomínaná na uliciach, tak medzi viac »

Aj malé dieťa vie, že gorila patrí do klietky. .

30.12.2011

Áno aj mne to share-ovali priatelia na Facebooku a tak som si mohla v troch rôznych verziách od troch rôznych „nezávislých“ médií a ich komentátorov prečítať niečo, čo som doposiaľ o viac »

NRSR schôdza zasadnutie

Poslanci nezmenili spôsob voľby ústavných sudcov

23.10.2018 23:29, aktualizované: 24.10.2018 00:19

Sudcovia Ústavného súdu SR sa budú voliť tak ako doteraz. Parlament napokon neschválil novelu ústavy, ktorá mala zmeniť spôsob ich voľby.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit môže upchať hranice. Briti zvažujú dovoz na lodiach

23.10.2018 23:11

Na rokovaní britskej vlády zaznelo, že v v prípade neriadeného brexitu by potrebné potraviny a lieky mohli do krajiny voziť charterové lode.

eskalátor, pohyblivé schody

Pri poruche eskalátora sa zranilo 30 futbalových fanúšikov z Ruska

23.10.2018 23:03

Stupne eskalátora sa prepadli pravdepodobne v dôsledku preťaženia.

Alpy, hory, sneh, zima, Zugspitze

V Rakúsku pátrajú desiatky ľudí po dvoch českých horolezcoch

23.10.2018 22:47

Nezvestní sa v pondelok mali vybrať na najvyšší končiar pohoria Vysoké Taury - Hochalmspitze - v okrese Spittal an der Drau.

iwadamov

Pravdu? Popravde obzerala som sa po Pravde, ale hľadať ju vo víne nemá zmysel, keď je vo forme písomnej i elektronickej. A papier veľa znesie...elektróny tiež. Taká je Pravda.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 15139x
Priemerná čítanosť článkov: 1682x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy